Sağlıklı bir hayat bütün insanların arzuladığı bir şey olmasına karşın günümüzde organik olmayan sebze ve meyveler, işlenmiş hazır besinler çok fazla tüketilmekte olduğu için bu pek mümkün olmamaktadır. Bu durumda da hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişiler için de buğday çimi suyu bir çözüm getirmektedir. Sert Kazak buğdayının suyu olan ve özel olarak hijyenik koşullarda yetiştirildikten sonra ideal ölçüye geldiğinde taze olarak tüketilen buğday çimi suyunun faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Pişirilmeden çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Taze olarak yenilebileceği gibi suyu sıkılarak içilerek de tüketilebilmektedir.

Buğday Çimi Suyu Faydaları

Buğday Çimi Suyu

Buğday çimi suyu içinde klorofil bulunmaktadır ve klorofilin içinde de magnezyum vardır. İçinde vitemin, mineral, ve enzimlerden oluşmuştur. İçinde demir, maznezyum, kalsiyum, selenyum  ve amino asitler bulunmaktadır. B, B12, B9, B8, B6, B3, B2, B1, K, E, C ve A vitaminleri vardır. Anti oksidan özelliği ile vücudu yenileyici bir özelliğe sahiptir.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmaya yardımcı olmasının yanında başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Hangi hastalıklara iyi geldiğini saymak gerekirse bunlar arasında ülkemizde çok fazla görülen Talasemi yani Akdeniz Anemisi hastalarına düzenli olarak 100ml miktarında buğday çimi suyu verilmesi ile bu hastaların kırmızı kan nakli ihtiyacının %25 azaldığı gözlemlenmiştir.

Romataid Atrit bu hastalığın etkisinde olan insanlar düzenli olarak buğday çimeni suyu içtiklerinde eklem sorunlarında azalmanın yanında bozuk uyku düzenlerinde de iyileşme gözlemlenmiştir.

Ülseratif Kolit hastalarının da buğday çimi suyunu düzenli olarak tüketmelerinin düzeli bağırsak hareketleri ve rektal kanamada azalma gözlemlenmesi ile genel durumda iyileşme gözlemlenmiştir.

Buğday Çimi Suyu Kanseri Tedavi Ediyor mu?

Kesin olarak kanıtlanmamış olsa da buğday çimi suyu tüketen kanser hastaları buğday çimi suyu tükettiklerinde yapılan tedavilere daha olumlu cevap vermektedirler. Bu sayede de iyileşme oranı yükselmektedir. Kansere yakalanmamanın daha önemli olduğu için buğday çimi suyunu sağlıklı insanlarında tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Bu doğal bitkinin yan etkisinin olmaması ile de bütün yetişkinler rahatça kullanabilirler.