Kereviz Sapı Yemekleri

Kereviz Sapı Yemekleri insan hayatı için gerekli olan birçok bitki ve sebze günlük hayatta insanlar tarafından tüketiliyor. Bitkilerde bulunan birçok vitamin ve mineral insanlardaki hastalıkları önleyebilecek yapıdadır. Vitamin tarafından zengin olan, sağlığa birçok faydası bulunan kereviz ülkemizde son zamanlarda büyük ilgi görmeye başladı. Kerevizin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Sadece kereviz değil kereviz sapı birçok vitamin ve mineral bulunduruyor. Kereviz sapından yapılan yiyecek ve içecek türü bulunuyor.

Kereviz Sapının Faydaları

Kitap okumanın faydalarını saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Kerevizde bulunan K ve c vitaminleri insan sağlığı için oldukça önemlidir. Kereviz sapı yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Kolesterol düşürme gücüne sahip muhteşem bir sebzedir. Kereviz kilo sorunu yaşayan insanlar için ideal bir sebzedir. İçerisinde bulunan lifler sayesinde Tok tutucu özelliği sahiptir. Bu yüzden kilo vermeyi kolaylaştıran bir sebzedir. Karaciğer sağlığını korur. Kereviz sapı sindirime oldukça faydalıdır. Anti bakteriyel özelliği vardır. Midede ve bağırsaklarda bulunan birçok bakteriyi yok eder. Kereviz sapının faydaları oldukça fazladır.  Kanserden koruyan yapısı ile insanlar için birçok faydası bulunuyor.

Kereviz Sapı Yemekleri

İnsan sağlığına bu kadar faydası bulunan sebzenin tüketilmesi son derece önemlidir. Kereviz sapından yapılan birçok yemek bulunuyor. Kereviz salatası, kereviz çorbası, kereviz yemeği, kereviz kavurması, kereviz suyu gibi değişik yemek türleri ile karşımıza çıkıyor. Sağlığa  çok faydası bulunan bu sebzenin  herkes tarafından tüketilmesi gerekiyor. Özellikle çocuklar için bu sebzenin  tüketilmesi önemlidir. Çocuklar gelişim çağında olduğu için tehlikelerden almış olduğu vitaminler vücut gelişimini son derece etkiler. Bu yüzden gerekli olan her türlü sebze ve meyveyi yedirmek zorundayız. Kereviz sapından yapılan yemekler oldukça lezzetli olabiliyor. Sizler de çocuklarınız için bu yemekleri deneyebilirsiniz. Vitamin ve mineral bombası olan kereviz sapından yapılan sulu kereviz sapı yemeği herkes tarafından seviliyor.

Kereviz Sapı Yemeği

Kereviz sapı yemeği yaparken kullanacağımız malzemeler şu şekilde;

 • 1 kilo kereviz sapı
 • 250 gr kıyma
 • 2 adet soğan
 • 2 dış sarımsak
 • 1yemek kaşığı domates salçası
 • Sıvı yağ
 • Tuz
 • 3 adet domates
 • 2 adet yeşilbiber
 • 1 çay bardağı pirinç
 • Karabiber
 • Kimyon
 • Pul biber
 • Limon suyu( miktar size bağlı)
 • Yeteri kadar sıcak su
 • Üzeri için yoğurt

Yukarıda saymış olduğumuz malzemelerden yapabileceğiniz kereviz sapı yemeği oldukça lezzetli oluyor. Domates, yeşilbiber ve soğanı, kuşbaşı olarak doğrayın. Kereviz saplarını  minik bir şekilde doğrayın. Pirinçleri yıkayarak yemek için hazırlayın.

kereviz sapı yemeği

kereviz sapı yemeği

Kereviz Sapı Yemeği Tarifi

Derin bir tencereye sıvıyağı koyun. Ardından doğramış olduğunuz 2 adet soğanı soteleyin. Soğanlar pembeleşince yeşilbiberi ekleyin. Kavrulduktan sonra üzerine kıymaları ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp yaklaşık 5 dakika pişirin. Ardından salçayı ekleyerek güzel bir şekilde karıştırın. Oluşan karışımın içerisine kereviz sapı ve sarımsağı ekleyerek bir müddet pişirin. Karışımın içerisine ardından domatesi ekleyin kapağı kapalı bir şekilde birkaç dakika pişirin. Sebzeler biraz yumuşadıktan sonra bir çay bardağı pirinci ekleyin. Ardından yeteri kadar sıcak su ekleyin. Kısık ateşte sebzeler yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. Sık sık açarak kontrol sağlayın. Yemek piştikten sonra ocaktan alın ve pul biber, kimyon, karabiber gibi baharatları ekleyerek yemeği tamamlayın.

Kereviz Sapı Yemeği Hazır 

Hazırlamış olduğumuz kereviz sapı yemeğini haftada en az 3 gün tüketmemişse fayda var. İnsan sağlığına birçok katkıda bulunan kereviz sapı tüketilmesi gereken bir sebzedir. Hazırlamış olduğumuz kereviz sapı yemeği son derece besleyici ve lezzetlidir. Kereviz sapı yemeğini servis ederken üzerine sarımsaklı yoğurt kullanabilirsiniz. Vitamin bombası olan bu yemeği sofralarınızda nasıl eksik etmeyin. Çocukların da bayılacağı kereviz sapı yemeği besleyici ve sağlıklıdır.