Kereviz Sapı 

Kereviz sapı bir sebze yiyeceği olup, yemeklerde tüketilmesi gerekir. Çünkü sağlık açısından oldukça fazla katkıları bulunmaktadır. Ne yazık ki her birey tarafından pek sevilmeyen kereviz, sağlığa da büyük faydalar sağlamaktadır. Kereviz sapı birçok zaman salatalarda da tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra yemeklerde de zeytinyağınla birlikte tüketmekte yine fayda sağlamaktadır. Kerevizin olduğu gibi kereviz sapının da sağlığa birçok faydaları bulunmaktadır. Şimdi de kereviz sapının faydalarından bahsedelim. Bunu anlatmadan önce kereviz sapının nasıl tüketileceği hakkında bilgi vermekte de fayda görmekteyiz.

Kereviz Sapı Nasıl Tüketilmelidir? 

İnsanlar kereviz sapının sadece kök kısmının yendiğini ve de sap kısmının atılması gerektiğini düşünürler. Fakat yazımızda bahsedeceğimiz kereviz sapının faydaları hakkındaki bilgileri öğrenince bu sebzenin saplarıyla birlikte tüketilmesi gerektiğini gayet net bir şekilde anlayacaksınız. Aşağıdaki maddelerde kereviz sapının nasıl tüketileceği hakkında geniş bilgilere yer vermiş bulunmaktayız.

  • Kereviz sapları, gayet tabii ki çiğ olarak da tüketilebildiği gibi pişirerek de tüketilebilen bir sebzedir. İstendiği takdirde çiğ olarak salatalara eklenebilmektedir. Bunun yanında yeşil detox gıdaları hazırlarken içerisine kereviz sapını yine çiğ olarak katabilirsiniz. Bunları blenderdan geçirerek de tüketebilirsiniz.
  • Çorba yaparken yine içine bir kaç sap kereviz ekleyerek çorbanın vitamin etkisini attırabilirsiniz.
  • Yine kereviz sapının suyu da oldukça faydalıdır. Bunu da hazırlayıp bir zayıflama kuru olarak kullanabilirsiniz.
  • Kereviz sapı salatası ile güzel bir salata yapabilir ve zeytinyağı ve limon ile karıştırarak bunu daha da güzel bir hale getirip tüketirseniz ve de bunu da alışkanlık  haline getirirseniz birçok sağlık açısından da fayda görmeniz mümkündür.
kereviz sapı

kereviz sapı

Kereviz Sapı Suyu İle Zayıflama Kürü

Bir rondo yardımıyla 3 tane limon ve maydanoz ile birlikte kereviz sapını karıştırıp rondodan geçirin. Bu malzemelerin iyice ezilip birbirine karıştığından emin olduktan sonra ise üzerine 5 bardak su ilave edin. Ve bundan sonraki aşamada da bunları yine rondodan geçirmekte fayda olacaktır ki iyice birbiriyle özdeşleşsin. Bu kereviz suyunu da yemeklerden önce tüketerek bir zayıflama kürü olarak kullanabilirsiniz.

Kereviz Sapı Detoksu

Kereviz sapı zayıflama kürü olarak uygulanan kürlerin başlarında gelmektedir. Aynı zamanda kereviz sapı iyi bir karaciğer temizleyici özelliğe sahip olan sebzelerdendir. Buradaki etkisi de vücudun zararlı maddeleri dışarı atan bir süzgeç görevi yapan karaciğerimizi bu zararlı maddelerden temizleyerek adeta bir yenileme görevi yapmaktadır. Zaten zayıflama etkisi de karaciğerdeki bu toksinleri dışarı atmaya yardımcı olmasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı da yaygın bir zayıflama kürü olarak kullanılmaktadır. Yani kereviz sapı detoksu ile fazla kilolardan bu sayede vücuttaki ödemi atarak kurtulmak mümkün olmaktadır. Ancak her şeyin fazlasında olduğu gibi bu kürün  de fazla yapılması vücutta ciddi yan etkiler oluşturabilmektedir. Bundan dolayı da hafta üç öğün yemekle birlikte sadece 3 gün boyunca uygulanması tavsiye edilmektedir. Dediğimiz gibi aşırıya kaçılması durumunda ciddi yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Yine kereviz sapını temiz bir su ile kaynattıktan sonra içmenizi önermekteyiz. Dediğimiz gibi bunu uygularken 3 öğün ve de aç karnına tüketmelisiniz. Bunun yanında ağır verimlerden uzak durmanız da tabii ki önemlidir.

Ve aynı zamanda kereviz sapı, limon ve de maydanoz ile birlikte kaynatılıp içildiğinde de ayni etkiyi gösterecektir. Bunlar tabii ki güzelce süzüldükten sonra tüketilmelidir. Kereviz sapı yemekleri sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Kereviz Sapının Faydaları Nelerdir?

Kereviz sapının faydalarına da yine değinecek olursak bunlar:

Dediğimiz gibi zayıflamaya oldukça yardımcı bir sebzedir. Bu da kalori değerinin gayet düşük olmasından kaynaklanmaktadır. 10 kaloriden daha düşük bir kalori seviyesine sahiptir. Yani kalorisi o kadar düşüktür ki yeme esnasında dahi mevcut kalorisini yok edebilirsiniz. Kereviz sapı kabızlığı gidermektedir. Aynı zamanda göz sağlığı için de oldukça olumlu etkileri bulunmakta olduğu için yine bu amaçla da tüketmekte fayda görmekteyiz. Yapılan araştırmalar sonucunda Alzheimer hastalığında da yine etkileri mevcut bulunmaktadır. Kereviz sapı bir de vücudun susuz kalmasını da önceleyen bir sebzedir. Aynı zamanda kereviz sapı lifli bir gıdadır. Bu özelliğinden dolayı da sindiriminde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Buna bağlı olarak ta diyetlerde sıkça tercih edilen gıdalar arasında yer almaktadır. Yani sindirimi kolaydır ve bundan dolayı da kabızlığı önleyici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca Katı meyve sıkacağı için detaylı bilgi alabilir ve hemen dünyanın en iyi katı meyve sıkacağı siparişinizi verebilirsiniz.

Göz Sağlığına Faydaları

Kereviz sapının göz sağlığı için de faydalı etkileri bulunmaktadır. Kereviz sapı içerisinde bulunan A vitamini, göz sağlığı için çok önemli bir etkiye sahiptir. Gözlerin daha uzun yıllar boyu ve daha sağlıklı görmesini sağlamaktadır. İlerleyen yaşlarda özellikle oluşan görme bozukluklarında kereviz sapı tüketimi sayesinde oldukça azalma görülmüştür. Özellikle de çiğ olarak tüketilmesi girme bozukluklarının ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Kereviz Sapının Zihin Sağlığına Faydaları 

Kereviz sapının saymakla bitmeyen faydalarından bir tanesi de zihin sağlığına yaptığı etkilerdir. Bu da aslında kereviz sapının en önemli etkisi olarak sayılabilir. Çünkü zihin sağlığının iyi yönde etkilenmesi insan sağlığı için oldukça önemli bir gelişmedir. Daha çok Alzheimer hastalığında önemli etkileri olduğu artık günümüzde belirli bir şekilde kendisini belli etmektedir. Alzheimer hastalığı yaşlanmaya bağlı olarak gelişen ve beyin hücrelerinde oluşmakta olan iltihabi durumlara bağlı olarak ortaya çıkan unutkanlık hastalığıdır. Bu kişiler kendi en yakınlarını bile bazen tanımayabilmektedir. İşte kereviz sapı da bu unutkanlıkları tamamen olmasa da kısmen azaltmaktadır.

Su Kaybına Engel Olur

Kereviz sapının bilinen bir diğer faydası da vücuttaki oluşan sıvı kayıplarının önüne geçmesidir. Çünkü içeriği itibari ile oldukça bol su içeren kereviz sapı bu sayede vücutta su kaybı oluşmasını engellemektedir. Su kaybı da sonuçta insan sağlığında önemli bir yere sahip olup bir çok hastalığa davetiye çıkaracağından kereviz sapını bol bol tüketerek bu duruma da bu şekilde engel olabiliriz. Ve buna bağlı olarak da kereviz sapı doğru ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde vücudun susuz kalmasından kaynaklanan cilt kuruluğu, kabızlık yorgunluk ve baş ağrısı gibi durumları ortadan kaldırır.

Kereviz Sapının Zararları 

Kereviz sapının sürekli faydalarından bahsettik ve bu faydalar hiç de yabana atılacak şeyler değildir.  Ancak bunun yanında her bünyenin de bir olmadığı bir gerçektir. Yani kereviz sapı bazı farklı bünyeye sahip insanlarda yan etkilere sebep olabilmektedir. Kereviz sapı her zaman için tedbiri elden bırakmamak gerekir. Yani kısacası biraz az şekilde tüketip denedikten sonra tüketmeye devam etmekte fayda görüyoruz. Bu yan etkiler ise;

  • Çok fazla sayıda tüketilmesi sonucunda ishale neden olmaktadır.
  • Kereviz sapı suyu kürü ile elde edilen ürünü 10 gün kullandıktan sonra bir süre ara verip daha sonrasında tekrar kullanılması daha doğru olacaktır.
  • Hamile kadınlarda da yine fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır. Bunun nedeni ise kasılmalara ve ağrılara sebep olmasından dolayıdır. Buna bağlı olarak da en güzeli hamile kadınların kereviz sapını daha az  kullanması daha sağlıklı olacaktır.
  • Sonuç olarak zararlarından kısaca özet çıkaracak olursak kereviz sapının ilk defa tüketileceği durumlarda alerji testi uygulanması daha sağlıklı olacak ve de bu sayede kereviz sapının olumsuz etkileri ortadan kalkacaktır.