Portakal sıkacağı ve katı meyve sıkacağı hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Türkiye bir Akdeniz ülkesidir ve bu sayede de narenciye ürünleri ülkemizde yetişmekte ve bol bol tüketilmektedir. Pek çok insan için portakal, mandalina gibi narenciye meyvelerinin yenilmesi güzel olsa da bazı insanlar bu meyvelerin posasından hoşlanmamakta ve sadece suyunu içmeyi tercih etmektedir. İçinde çekirdekleri olduğu için annelerde çocuklarına meyveyi yedirmek yerine suyunu içirmeyi tercih etmektedirler. Portakal ve mandalina gibi bu meyvelerin suyunu elde sıkmaya çalışıldığında da içine posasının ve çekirdeğinin karışması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun olmaması için de portakal sıkacağı da geliştirilmiştir. Bu şekilde sıkılan portakal kabuğu parçalanmadan çekirdeği ve posası içinde girmeden içimi rahat ve lezzetli meyve sularına kavuşulmaktadır.

Portakal Sıkacağı Fiyatları

Portakal, greyfurt, mandalina gibi meyvelerin posalarının ve çekirdeklerinin ayrılarak suyunun sıkıldığı küçük ev aletleri bulunmaktadır ve bunlara katı meyve sıkacağı denilmektedir. Sadece portakal sıkılmadığı için narenciye sıkacağı adı ile de bulunmaktadır. Kullanımı kolay olması ile de çok fazla tercih edilmektedir. Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyvelerin sularını sıkarak bir arada içebilir hem kendiniz hem de sevdikleriniz için vitamin deposu meyve kokteylleri hazırlayabilirsiniz. Mutfaklarda yer kaplamıyor olması da portakal sıkacağının avantajları arasında yer almaktadır. Eski nesil portakal sıkacağı posayı ve çekirdeği tam olarak süzemiyordu ama günümüzde teknolojinin gelişmesi ile portakal suyunun sıkılırken bu sorunlar yaşanmamaktadır. Güç harcamanıza gerek bırakmayan portakal sıkacağı meyvenin içinde suyu kalmamakta ve tam verim alınmasını sağlamaktadır.

Portakal Sıkacağı Nasıl Kullanılır?

portakal sıkacağı

Kuvings Katı Meyve Sıkacağı

Eskiden plastik olan limon sıkacakları bulunmaktaydı ve portakal suyu içmek isteyen kişiler için de bu küçük alet kullanılmaktaydı. Şimdi ise gelişmiş modelleri bulunmakta kimi manuel kimi de elektrikli olan portakal sıkacağı modelleri bulunmaktadır. Portakalın ortadan ikiye bölünerek aynı plastiklerde olduğu gibi bir parçasını portakal sıkacağının içine yerleştirdiğinizde suyunu sizin güç harcamanıza gerek bırakmadan sıkmaktadır. Ortam kirlenmeden portakal suyunun sıkılıyor olması özellikle hanımların çok memnun olmasını sağlamaktadır. Kullanım sonrası portakal sıkacağının temizlenmesi de pratik olduğu için artık portakal sıkacağı sadece iş yerlerinde değil mutfaklarda da yerini almıştır.

Ayrıca katı meyve sıkacağı ve buğday çimi sıkacağı hakkındaki makalelerimize linklere tıklayarak gidebilirsiniz.